April 22 2019 23:21:13
Saules Aktivitāte
Draugi
People.lv Near-Space Program
Latvijas radiostaciju celjvedis
Legacy SAT - Ieskats sateltu televzijas vstur
Aktuāls Jautājums
Vai variet būt droši, ka Jūsu dati internetā nenonāk rokās 3 personām?

Esmu pārliecināts, ka dati ir doršībā
Esmu pārliecināts, ka dati ir doršībā
43% [83 Votes]

Pilnībā drošs neesmu, bet maksimāli ir jāizvēlas drošākais serviss
Pilnībā drošs neesmu, bet maksimāli ir jāizvēlas drošākais serviss
4% [7 Votes]

Esmu pārliecināts, ka dati tiek nodoti trešajām personām pēc dienestu pieprasījuma
Esmu pārliecināts, ka dati tiek nodoti trešajām personām pēc dienestu pieprasījuma
6% [11 Votes]

Droša ir tikai tā vieta, kur tīkla vads nav bijis un nebūs pieslēgts
Droša ir tikai tā vieta, kur tīkla vads nav bijis un nebūs pieslēgts
17% [33 Votes]

Šodien nekas vairs nav drošs
Šodien nekas vairs nav drošs
31% [59 Votes]

Votes: 193
Started: 02/01/2014 16:19
Ended: 15/04/2017 18:17

Balsojumu Arhīvs
Šodienas jubilāri:
alex
Čats
Vajadzēs gan ielogoties lai čatotu.

26-11-2018 13:42
Paldies! Wink

26-11-2018 09:36
Daudz laimes dzimšanas dienā Princ_ Smile

04-03-2018 23:52
Paldies! Godam tika atzīmēts - pagājušo nakti līdz vienpadsmitiem šodien dienā pavadīju pie uztvērēja, "neatejot no kases". 73!

04-03-2018 10:35
Rolands Strautmalis - Sveicu!

26-11-2017 23:39
Paldies Wink

26-11-2017 21:43
princ_fm, apsveicu Tavā dienā! 73!

19-10-2017 12:50
Paldies! 73!

18-10-2017 18:34
Sveiciens vārda dienā, Roland! 73! Smile

10-05-2017 09:15
Yahoo - Visu to labāko Dzimenē, un lai pietiek laika arī sakaru lietām! Priekā! Pfft

22-04-2017 12:35
Paldies par salabošanu! Varu ņemt vērā... bet nevienam no konkrētajiem video NAV ierobežojumu rādīšanai Latvijā, tā kā Tava piezīme nav gluži vietā. 73!

Articles Hierarchy
Articles Home » Pārdomu stūrītis » FM HD Radio
FM HD Radio
FM HD Radio: attīstības perspektīvas.
Pāreja uz ciparu radio apraidi nav vairs aiz kalniem, tomēr diez vai mēs varam sagaidīt spilgti izteikta līdera parādīšanos, tādas tehnoloģijas, kas ievērojami apsteigtu citas, būtu pārāka par jau esošajām. Tomēr ne katrai ciparu tehnoloģijai kā piemēram, FMeXtra vai DRM+, izdodas iekarot popularitāti. Kā nevar izārstēt visas kaites ar vienām zālēm, tā universāls standarts vienkārši neeksistē. Konkrētos apstākļos ar piemērotiem instrumentiem nākas risināt dažādus uzdevumus. Ētera iespējas ļauj katram klausītājam brīvi pārvietoties šajā telpā, taču ietilpība gluži dabiskā veidā ir ierobežota.

Frekvenču plānošana
Lai varētu prognozēt jauno tehnoloģiju adaptācijas perspektīvas, svarīgi ir novērtēt tās kontekstā ar kopējo situācijas stāvokli, konkrētu ģēogrāfiski un vēsturiski noteikto specifiku, kas radusies daudzu gadu laikā veicot radiofrekvenču spektra pārvaldi, konkrētu frekvenču piesķiršanu dienestiem un raidorganizācijām. Šodienas situācija Latvijas ēterā ir tāda, kādu to laika gaitā ir izveidojusi VAS ?Elektronisko sakaru direkcija? (ESD). Par sliktu frekvenču resursu plānošanu liecina, piemēram, ierobežotās Baltkom Digitālās TV raidīšanas jaudas. Vairs pat nav iespējams izveidot vienu vienfrekvences DVB-T Latvijas apraides tīklu, turklāt nākotnē situācija var tikai pasliktināties, jo nāksies rēķināties arī ar kaimiņu ? Igaunijas un Lietuvas aktivitātēm dažādu ciparu standartu ieviešanā. Šobrīd vienotais radiofrekvenču spektrs ir sadalīts starp dažādām apraides sistēmām un opertoriem. Vienā un tajā pašā ēterā vienlaicīgi ?sadzīvo? televīzija un radio, mobilo telefonu sakari, interneta datu pārraide, navigācija, speciālie, militārie un citi servisu veidi. Šādos apstakļos jaunu tehnoloģiju ieviešana viegli var kļūt par traucējošu citām, kas nav pieļaujami. Tādu masveidīgu servisu kā televīzijas vai radio frekvenču diapazonu plānošana parasti pasaulē notiek pēc principa ?līdz pēdējam apmeklētājam? ? radikālas izmaiņas notiek tikai tad, kad iepriekšējais serviss ir izsmēlis savus resursus. Tāda pieeja protams samazina operatīvu jaunu tehnoloģiju ieviešanu. Tāpēc īpaši vilinoša liekas iespēja pārriet uz modernāku tehnoloģiju, nepārkāpjot Starptautiskās Telekomunikāciju savienības (ITU) prasības, kā arī Eiropas savienības rekomendācijas.

FM diapazona modernizācija
FM analogās stereo apraides signālam 87,5 -108 MHz diapazonā ir noteiktas sekojošas robežas: pastiprinājums ne vairāk par ? 25 dB attiecībā pret nemodulētu nesējfrekvenci ar nobīdi 120 - 140 kHz un ne vairāk par -35 db pie 240 ? 600 kHz nobīdes (1.att.).


1.att. Anlogās FM apraides signāla spektra ITU prasības


Turklāt pārejot uz jaunu tehnoloģiju nav vēlama, īpaši šajā gadījumā, pilnīga aparatūras nomaiņa. Tiek rekomendēti evolucionāli risinājumi, tādi kas nodrošina standartu savietojamību. Tieši tā notika pāreja no mono uz stereo apraidi un no melnbaltās uz krāsaino televīziju. Uztverošā paratūra vienā mirklī nekļuva par nekam nederīgiem krāmiem un tajā pašā laikā izveidojās arī pieprasījums pēc kvalitatīvi jaunas tehnikas. Šobrīd šāda alternatīva eksistējošajam FM standartam ir formāts FM HD Radio (oficiālais nosaukums NRSC-5, vēlāk NRSC-5A), kas piedāvā kvalitatīvi jaunu risinājumu, saglabājot esošo standartu, ko nevar teikt par DAB vai DRM+ tehnoloģijām. 2008 gada oktobrī šajā tehnoloģijā ASV strādāja 1 800 radiostacijas nosedzot 84% no valsts teritorijas. Katrā anologājā FM frekvencē izmantojot COFDM metodi papildus var pārraidīt no trijiem līdz astoņiem ciparu HD Radio kanāliem. Pamazām mainoties aparatūrai (laika posms 5 ? 7 gadi), var pieņemt lēmumu par pilnīgas analogās apraides pārtraukšanu. HD Radio tehnoloģija pilnībā saglabājot analogo FM signālu, nodrošina trīs papildus kanālus. Tas ļauj ne tikai palielināt ētera izmantošanas efektivitāti, bet arī nodrošina maksas, šifrēto programmu piedāvājumu kā arī labāku skaņas kvalitāti un vēl citas servisa iespējas. Sistēma ir izveidota izmantojot IBOC (in-band on-channel) principu: ciparu un analogais signāli tiek pārraidīti vienā frekvenču kanālā lietojot tukšās aizsardzības joslas starp radiostacijām. FM HD Radio standarta izstrādātāji tehnoloģiju reklamē kā: Static-free, crystal-clear reception; FM sounds as sensational as CDs (www.hdradio.com). Lai nodrošinātu šādu augstvērtīgu skaņas kvalitāti, lietojot samērā nelielu datu pārraides ātrumu 150 kbit/s, ir nepieciešamas izmantot efektīvu datu kompresijas algortmu. Sākumā izmantoja Perceptual Audio Coder (PAC), kuru laika gaitā nomainīja vēl efektīvāks audio datu kompresijas veids HDC. HD Radio formātā ciparu informācija tiek pārraidīta ar papildus nesējfrekvencēm, kas atrodas nosacīti brīvajā FM kanālā. Ir paredzēti trīs darbības režīmi: hibrīdais (Hybrid), paplašinātais hibrīdais (Extended Hybryd) un pilnīga ciparu pārraide (All Digital). Hibrīdajā režīmā signāla spektrs sastāv no analogā FM stereo signāla, tikai tam no abām pusēm ir pievienotas 2 x 191 ciparu signāla apakšnēsēju frekvences, kas aizņem joslas no -198,402 līdz -129,361 kHz un no 129,361 līdz 198,402 kHz attiecībā pret centrālo frekvenci (2.att.).


2.att. FM HD Radio signāla spekts Hybrid režīmā

Pāreja uz paplašināto hibrīdo režīmu notiek nedaudz samazinot analogā signāla aizņemto frekvenču joslu - deviācija no 75 kHz tiek samazināta uz 70 kHz, kas ļauj palielināt ciparu signāla joslu no -101,744 līdz ? 129,361 kHz un no 101,744 līdz 129,361 kHz attiecībā pret centrālo nesējfrekvenci un apaksnesēju frekvenču skaitu (3.att.). Nākošais solis All digital ir jau pilnīga pāreja uz ciparu apraidi, atsakoties no analogā signāla, kas turklāt ļauj arī ievērojami palielināt datu pārraides ātrumu (4.att.). Tiek piedāvāti dažādu servisu veidi: pamatprogramma MPS (main program service), individuālo datu serviss PDS (personal data service), radio stacijas identifikācijas serviss SIS (station identification service) un papildus serviss AAS (auxilary application sevice).


3.att. FM HD Radio signāla spekts Extended Hybrid režīmā4.att. FM HD Radio signāla spekts All Digital režīmā

Tehnoloģijas būtība
HD Radio signāla aizņemtais spektrs 400 kHz ir tikai nedaudz platāks par parasto analogā 300 kHz signāla spektru. Joslas platums ir 0,4 / 88 = 0,0055, kas ir 0,5%. Tātad bez izmaiņām var lietot tās pašas uztverošās un raidošās antenas. Analogais ? ciparu, jeb hibrīdais raidītājs var tikt konstruēts izmantojot kopīgu signāla pastiprināšanas traktu. Ciparu modulatora izejā tiek iegūtas ar analogā kompleksā stereo signāla MPX un RDS servisa signāliem modulētas ciparu apkšnesēju frekvences. Abas signāla daļas ? analogo un ciparu, apvieno summators. Tādā veidā iegūtais HD Radio signāls tiek pastiprināts kopējā traktā līdz vajazdīgajai jaudai. Tas ir pats vienkāršākais raidītāja praktiskās realizācijas veids, jaudas pastiprinātāju gan nākas darbināt lineārajā AB režīmā. Parasti FM raidītāji strādā nelineārajā C režīmā vai arī ar ļoti mazu gala pakāpes tranzistoru miera strāvu. Tomēr izmaiņas raidītāju konstrukcijā ir niecīgas un sastāv no miera strāvas palielināšanas izejas stranzistoriem, linearitātes režīma pārbaudes un temperatūras režīma nodrošināšanas ? jaudīgāku ventilātoru uzstādīšanas. Ja pastiprinātāja trakti ir atdalīti, tad lineārais režīms ir vajadzīgs tikai ciparu signāla pastiprinātāja darbībai, bet analogajā daļā var izmantot C režīmu ar signāla ierobežošanu, kas ļauj sasniegt augstu lietderības koeficientu. Samērā sarezģīta problēma ir analogā un ciparu traktu savstarpējās ietekmes novēršana, jo vismaz par 30 dB vajag nodrošināt to signālu nospiešanu, kas nokļūst no viena pastiprinātāja izejas otra izejā. Situāciju vēl vairāk sarezģī tas apstāklis, ka summatoram nākas operēt ar lielām jaudām, vidēji 5 kW. Konstrukcija tad iznāk sarezģīta un cena sasniedz $3500. HD Radio ciparu signālu pārraidei var izmantot atsevisķu antenu (5.att.).


5.att. FMHD Radio raidītāja struktūrshēma. Atdalīti analogais un ciparu trakti

Analogā un ciparu signālu drošas uztveršanas zonas parasti gan nesakrīt un var pat atkarībā no ģeogrāfikskā atrašānās stāvokļa ievērojami atsķirties. HD Radio vienlaicīgi ar skaņu var pārraidīt gan visiem, gan tikai konkrētam abonentam pieejamu papildus teksta vai krāsainu grafisko informāciju ? brauciena maršruta kartes, dažādas shēmas, laika zinās, informāciju par auto sastrēgumiem un t.t. Nav nekāds brīnums, ka tieši tāpēc šajā gadā 12 automobīļu ražotāji HD Radio uztvērējus kā pamatkomlektāciju jau piedāvāja vairāk nekā 60 dažādos modeļos: BMW, Audi, Volkswagen, Opel, Volvo, Daimler Chrysler, Jaguar, Ford, Land Rover, GM, Hyundai, Mercury, Lincoln, Skoda, Pontiac, Toyota, Lexus un citos. 2008 gadā pasaulē hibrīdajā HD Radio formātā strādāja vairāk nekā 10 000 radiostacijas. To skaits turpina pieaugt ar katru dienu. Pēc statistikas datiem katru dienu pasaulē parādās vissmaz viena jauna FM HD Radio stacija.

"Sakaru Pasaule"
Raksta birkas:
Tags: FM 
Komentāri
2 #1 princ_fm
on January 26 2009 21:53:57
http://www.freefm...icle_id=45 Te, kādreiz rakstīju par šo tēmu ,arī pats esmu ekspermentējis pāraidīt FM diapazonā HD Radio.
19 #2 Yahoo
on January 26 2009 23:46:41
nevaru vien sagaidiitSmileSmile
2 #3 princ_fm
on January 27 2009 00:17:18
Ko tu nevar sagadit?Cool
19 #4 Yahoo
on January 27 2009 21:49:30
HD RADIO Smile
Pievienot komentāru
Please Login to Post a Comment.
Vērtējums
Rating is available to Members only.

Please login or register to vote.

No Ratings have been Posted.
Jaunākie komentāri
· Kolosāla ekspozīcija...
· Jā, kā interesanti p...
· Interesants variants...
· Neiet tiem draugiem....
· Nedaudz ārpus tēmas....
· Jā, nav pat tādu uzt...
· [i]Latvija ir 2. vie...
· Nu arī LV konferencē...
· Atkal kādam ir aiztu...
· Nēesi vēl izslimojis...
Meklētājs
Ko meklēsi:
Lietotāji Onlainā
· Guests Online: 2

· Members Online: 0

· Total Members: 302
· Newest Member: Masuks
Ielogoties
Lietotājs

Parole
Neesi vel lietotājs?
Spied šeit lai reģistrētos.

Aizmirsi paroli?
Pieprasi jaunu šeit.
Jaunākie Foto Komentāri
Domaju ,varbut interne...
Paldies ,par atbildi :...
Ā tas tā ja nezini kas...
RDS signāls jaucas MPX...
ir šitāds RDS http...
Jaunākās Bildes

30w fm transmitter+RDS

2.4Ghz antena.

2.4Ghz antena

XO FM Limbaži 2018

HF Antenu masti Saar...

Radio lokācija, radi...

hf antena Valmierā.

hf antena Valmierā.

hf antena Valmierā.

hf antena Valmierā.
Statistika
IP
IP'

Links uz mūsu baneri
HTML kods uz freefm.lv mājas lapu.