December 06 2019 22:33:25
Saules Aktivitāte
Draugi
People.lv Near-Space Program
Latvijas radiostaciju celjvedis
Legacy SAT - Ieskats sateltu televzijas vstur
Aktuāls Jautājums
Vai variet būt droši, ka Jūsu dati internetā nenonāk rokās 3 personām?

Esmu pārliecināts, ka dati ir doršībā
Esmu pārliecināts, ka dati ir doršībā
43% [83 Votes]

Pilnībā drošs neesmu, bet maksimāli ir jāizvēlas drošākais serviss
Pilnībā drošs neesmu, bet maksimāli ir jāizvēlas drošākais serviss
4% [7 Votes]

Esmu pārliecināts, ka dati tiek nodoti trešajām personām pēc dienestu pieprasījuma
Esmu pārliecināts, ka dati tiek nodoti trešajām personām pēc dienestu pieprasījuma
6% [11 Votes]

Droša ir tikai tā vieta, kur tīkla vads nav bijis un nebūs pieslēgts
Droša ir tikai tā vieta, kur tīkla vads nav bijis un nebūs pieslēgts
17% [33 Votes]

Šodien nekas vairs nav drošs
Šodien nekas vairs nav drošs
31% [59 Votes]

Votes: 193
Started: 02/01/2014 16:19
Ended: 15/04/2017 18:17

Balsojumu Arhīvs
Šodienas jubilāri:
Šodien nav jubilāru
Čats
Vajadzēs gan ielogoties lai čatotu.

26-11-2018 13:42
Paldies! Wink

26-11-2018 09:36
Daudz laimes dzimšanas dienā Princ_ Smile

04-03-2018 23:52
Paldies! Godam tika atzīmēts - pagājušo nakti līdz vienpadsmitiem šodien dienā pavadīju pie uztvērēja, "neatejot no kases". 73!

04-03-2018 10:35
Rolands Strautmalis - Sveicu!

26-11-2017 23:39
Paldies Wink

26-11-2017 21:43
princ_fm, apsveicu Tavā dienā! 73!

19-10-2017 12:50
Paldies! 73!

18-10-2017 18:34
Sveiciens vārda dienā, Roland! 73! Smile

10-05-2017 09:15
Yahoo - Visu to labāko Dzimenē, un lai pietiek laika arī sakaru lietām! Priekā! Pfft

22-04-2017 12:35
Paldies par salabošanu! Varu ņemt vērā... bet nevienam no konkrētajiem video NAV ierobežojumu rādīšanai Latvijā, tā kā Tava piezīme nav gluži vietā. 73!

View Thread
 Print Thread
RE: DXings
GE-DX
Labrīt, šonakt sanāca novērot signālu troposfērisko izplatību. Arī šorīt to var novērot.

Sanāca uztvert šādas stacijas.

87.9 YLE YKSI (Espoo) Ar RDS
104.1 Viker (Tallinn) Ar RDS
97.4 UUNO (Koeru) Bez RDS
95.4 SKYPLUS (Tallinn) Ar RDS
95.2 SKYPLUS (Tartu) Ar RDS
97.8 Retro FM (Tallinn) Ar RDS
98.3 Retro FM (Parnu) Bez RDS
98.6 Retro FM (Tartu) Ar RDS
94.0 YLE SUOMI (Espoo) Ar RDS
91.9 YLEX (Espoo) Ar RDS
90.6 Russkoe Radio (Tallinn) Ar RDS
106.2 NOVA (Espoo) Ar RDS
101.1 YLE VEGA (Espoo) Ar RDS

Kam interese var šorīt pavērot kas ēterā notiek.

73!

Rolands Strautmalis
ricards1994 wrote:
var šorīt pavērot kas ēterā notiek.

Ļoti ieteicams tieši šodien! Izplatība dienas gaitā zaudēs savu spēku.

Man arī izdevās šo to "noķert". Kā jau Ričards izteicās, ziemeļu virziens bija visizteiktākais vakar vakarā un pagājušajā naktī, bet arī no citiem virzieniem bija pietiekami interesantas stacijas. Katrā ziņā izplatība bija (vēl ir) tik plaša, ka uztveramas bija visas apkārtējās valstis - bez trijām Baltijas valstīm arī Polija, Kaļiņingradas apgabals, Baltkrievija, Zviedrija un Somija.

Divus nelielas jaudas raidītājus no Igaunijas uztvēru vispār pirmo reizi - 88,7v KURESSAARE PERERAADIO, Kärdla/ Paluküla, Hījumā sala, 254 km, 450 W ERP, un 94,2v RAADIO 4, Pehka, 272 km, 100 W ERP.

Prieks arī par 5 raidītājiem, ko līdz šim nekad nebiju uztvēris ar RDS, bet tagad esmu, dažos gadījumos RDS informācija gan ir nepilnīga. Šīs stacijas ir DIVU KRASTU RADIO 90,1 MHz un EIROPAS HĪTU RADIO 92,9 MHz no Daugavpils, SPIN FM 88,3 MHz no Tallinas, YLE RADIO VEGA no Espo 101,1 MHz un YLE RADIO SUOMI no Lahti/ Hollola/ Tiirismaa 97,9 MHz. Pēdējā no minētajām atrodas 439 km attālumā un ir tālākā šogad ar RDS uztvertā stacija.

Vairākas stacijas nebiju dzirdējis vairākus vai pat daudzus gadus. Ja par jaunās ēras sākumu manā FM dieksista dzīvē es varu uzskatīt 2011. gada sākumu, kad manā arsenālā parādījās vispirms Sony XDR-F1HD un vēlāk divas daudzelementu antenas, tad jāsaka, ka jaunajā ērā vēl nebiju uztvēris 91,9h YLEX, Espoo, 347 km (frekvenci bloķē TOPRADIO no Dimzukalna, bet šonakt horizontāli YLEX skanēja izcili), 88,9v TARTU PERERAADIO, Pada, 278 km, 100W ERP, un 89,4v KLASSIKARAADIO, Narva, 315 km, 535 W ERP.

Vispār tālākās stacijas šonakt bija YLE RADIO SUOMI 99,3 MHz no Jiveskiles apkārtnes, 572 km, un SVERIGES RADIO P3 99,7 MHz no Emmabūdas apkārtnes, 584 km.

Pagaidām varu secināt, ka lai gan daudz vairāk gaidīju no Baltkrievijas, kuras virzienā (DA) arī lielāko tiesu laika bija pagrieztas antenas, Somija un Igaunija mani ir iepriecinājušas. Bet vēl jau šodien ceru vismaz pārīti man interesantu signālu "noķert".

Šogad pagaidām tālākā stacija manā kontā ir SR P1 89,6 MHz, Nässjö/ Berg, 634 km, ko uztvēru 1. februārī. Tas, protams, runājot par tropo. MS (meteori) ir man "sagādājuši" arī tālākas stacijas, bet par to citreiz.

73!

GE-DX
Roland, varbūt ir kāda info, kad vel tuvākajā laikā ir gaidāms kāds TROPO ? Nebūtu pat zinājis par TROPO vakar. Skanēju TV dekoderu un manīju, ka uztverami daudzi tāli raidītāji. Tāpēc uzreiz gāju pie FM uztvērēja un atklāju, ka ir labs TROPO.

Roland, ja iespējams vari lūdzu padot kādu privātu ziņu, kad ir kāds TROPO, lai ko interesantu nepalaistu garām?...

73!

Yahoo
Jā, vakar daudz labi sakari arī uz 2. metriem bija, tai skaitā Zviedrija un Igaunija.. SmileSmile

GE-DX
Sestdien 1.Martā atkal tika novērota FM TROPO signālu izplatība!

Pats uztvēru šīs stacijas.
106.2 - NOVA (Espoo) ar RDS
87.9 - YLE YKSI (Espoo) ar RDS
98.9 YLE X3M (Espoo) ar RDS
90.6 Russkoe Radio (Tallinn) bez RDS
90.9 YLE YKSI (Fiskars) bez RDS
89.8 YLE YKSI (Kaarina) bez RDS
101.1 YLE VEGA (Espoo) ar RDS
91.9 YLEX (Espoo) ar RDS
103.7 YLE PUHE (Espoo) bez RDS
88.6 YLE YKSI (Tervola) bez RDS

73!

Rolands Strautmalis
Cienījamie kolēģi, interesenti un nejauši šeit nokļuvušie!

Apsveicu visus sakarā ar 2014. gada ultraīsviļņu sporādiskās izplatības sezonas sākumu!

Pirmās pazīmes novēroju 4. maijā, bet tad neizdevās identificēt nevienu no Itālijas stacijām, kas pārdesmit minūšu laikā iezagās mūsu FM viļņu apakšējās frekvencēs līdz 88,3 MHz.

Toties vakar, 13. maijā, bija izcila izplatība, kas pēc novērojumu daudzuma un virzienu dažādības visā Eiropā pagājušā gada kontekstā noteikti būtu 10 labāko dienu vidū, bet maija pirmajā pusē tik spēcīga sporādiskā izplatība ir liels retums. Varam cerēt uz veiksmīgu un interesantu sezonas turpinājumu. Vakar man bija iespēja atrast arī laiku savam vaļaspriekam, tādēļ varu apgalvot, ka izplatība bija sastopama tikpat kā bez pārtraukumiem vairāk kā 12 stundu garumā (es to novēroju no 0712 līdz 1915 UTC). Šajā laikā MUF vairākas reizes sasniedza un noteikti arī pārsniedza CCIR FM apraides diapazona augšējo robežu 108 MHz.

Lai gan vēl ar dažām identifikācijām neesmu ticis galā, ar manu novērojumu aptuvenu apkopojumu varat iepazīties šeit: http://www.fmlist...p;band=ALL. Varu piebilst, ka man interesantākās stacijas ir tās divas, kas atrodas tuvāk par 1000 km. Uztvēru arī vienu staciju no Polijas, kas noteikti atrodas vēl tuvāk, bet vai izdosies to identificēt, nezinu. Jāsaka, ka pēc maniem novērojumiem sporādiskās izplatības laikā stacijas no attāluma zem 1000 km ir tikpat reta parādība kā stacijas no vairāk kā 2400 km attāluma, lai gan vakar Eiropā bija arī ticami novērojumi pat zem 700 km.

Līdzīgi kā ar paģirām pēc uzdzīves (gan jau kādam no jums ir gadījies), tāpat ir ar sporādisko izplatību. Šodien Eiropā ir maz novērojumu zemās frekvencēs, bet es neesmu pagaidām pamanījis nekādas izplatības pazīmes.

73!

princ_fm
Sveiks Roland, links nav iekopējies!

Rolands Strautmalis
Paldies, Normund!

Es palaboju, bet atsauci (linku) nu nekādi neizdodas pārdēvēt. Varētu būt, ka vaina ir kaut kur te, šajā lapā.

73!

princ_fm
Jaunajā versijā ir tā kad linku rāda saīsinātu ,uzbraucot ar kursoru virsū rādas pilnais links.

Rolands Strautmalis
Sporādiskās izplatības sezona ir ieskrējusies.

23. maija vakarā man nebija iespēju ar uztveršanu nodarboties, bet Latvijā, paldies visiem dieviem, neesmu vienīgais, kuru tas interesē. Ceru, ka kolēģi paši uzrakstīs, ko dzirdēja.

25. maijā man nebija īsti laika, bet ar maniem šīs dienas novērojumiem varat iepazīties šeit: http://www.fmlist...mp;band=Es

26. maijā identificēju drusku vairāk: http://www.fmlist...p;rxin=ALL. Serbija - 7. identificētā valsts šosezon.

26. maijā izdevās uztvert arī veselu rindu staciju pirmo reizi šajā gadā OIRT diapazonā tropo apstākļos. Šeit daži spilgtākie piemēri: http://www.fmlist...band=Tropo
RADIO PETERBURG 68,93 MHz nebiju dzirdējis kopš pagājušās desmitgades, bet Gomeļas apgabalu (GOMEL FM 66,44 MHz) kā tālāko no Baltkrievijas apgabaliem šovakar uztvēru vispār pirmo reizi! Tagad esmu ultraīsviļnos dzirdējis visus sešus Baltkrievijas apgabalus, bet CCIR (87,5 - 108 MHz) diapazonā - piecus.

73!

Rolands Strautmalis
27. maija sporādiskās izplatības rezultāti:
http://www.fmlist...p;band=ALL

Īpašs notikums manā praksē bija šis:
www.radioscanner.ru/uploader/2014/6908_radio_rossii_.jpg
RDS PS: _MAYAK__
PI: 7786
Es vispār pirmo reizi uztvēru staciju ar RDS OIRT FM diapazonā. Vispār es šo signālu no Adigejas Republikas esmu uztvēris arī agrāk, bet tad man nebija iespēju nolasīt RDS informāciju.

Tādas stacijas ir tikai dažas - viena Ukrainā un pāris Krievijā. Tiesa, šajā diapazonā un vispār zem 87,5 MHz RDS raida arī vairāki tā saucamie STL raidītāji no Itālijas (tādi kā Siguldā RADIO 7 70,50 MHz). Vienu šādu raidītāju no Itālijas uztvēru pagājušajā vasarā, bet bez RDS. Man kaut kur datorā ir kādas 8 minūtes garš vēl nepublicēts šī fakta ieraksts. Starp citu, atrodoties visai tuvu Siguldai, signālu 70,50 MHz dzirdu vāji, par RDS nav ko runāt, bet pats vainīgs - neesmu joprojām uzstādījis diapazonam atbilstošu antenu.

Augstāk norādītajā atsaucē minēta arī viena tropo stacija - tieši vakar Viļņā tika ieslēgts LRT RADIJAS raidītājs 89,0 MHz vertikālā polarizācijā, kas pagaidām raida paralēli ar horizontālās polarizācijas raidītāju 102,6 MHz. Pirmais ir krietni jaudīgāks, bet tas nenozīmē, ka visu laiku tā signāls ir spēcīgāks. 102,6 MHz LRT RADIJAS Viļņā drīz atslēgs.

Bez tam vakar vispār pirmo reizi uztvēru vēl vienu staciju no Lietuvas 91,0v MHz, kas pilnīgi noteikti ir POWER HIT RADIO no Kauņas, kur šī stacija nesen sākusi raidīt, bet tā kā identifikāciju dzirdējis neesmu un paralelitāti internetā saklausīt arī man neizdevās, tad vēl neuzskatu šo staciju par identificētu.

OIRT diapazonā pirmo reizi šogad uztvēru RADIO GRODNO no Smarhoņas Grodņas apgabalā (299 km) 67,19 MHz.

73!

princ_fm
Skatos SDR ir palicis kā viens no populārākajiem uztvērējiem arī DX. Smile
Vēl gribēju piebilst kad Radio7 (Sigulda) RDS uz 70,5 Mhz neizdosies uztvert ,jo RDS piemiksējas pie MPX signāla jau lielajā, apraides raidītājā. RDS tur stāv šitais http://freefm.lv/...oto_id=198 būvēju viņu 2008 gadā.

GE-DX
Princ fm, kads sakars 70.5 MHz ar Radio 7 ? Sis diapazons latvija ir miris!

Rolands Strautmalis
princ_fm wrote:

Skatos SDR ir palicis kā viens no populārākajiem uztvērējiem arī DX.

Pārliecinoši populārākais FM DX uztvērējs ir Sony XDR-F1HD, ko diemžēl tagad jāpērk par bargu naudu, jo jau labu laiku tas ir izņemts no ražošanas. Vēl jo izcilāks šis uztvērējs kļūst, kad to ar šīs http://fmdx.pl/xd... modifikācijas palīdzību sadraudzē ar datoru.

Bet vispār konkrētais SDR variants RTL 2832U + R820T FM DX vajadzībām ir tīri ciešams, vismaz apstākļos ārpus pilsētas, lai gan arī man atkarībā no vienas vai otras antenas virziena ir parazītsignāli diezgan biezā slānī. Sevišķi SDR ir vērts izmantot OIRT FM diapazonā.

princ_fm wrote:

Vēl gribēju piebilst kad Radio7 (Sigulda) RDS uz 70,5 Mhz neizdosies uztvert ,jo RDS piemiksējas pie MPX signāla jau lielajā, apraides raidītājā. RDS tur stāv šitais http://freefm.lv/...oto_id=198 būvēju viņu 2008 gadā.

Liels paldies, Normund, par informāciju! Tagad sirds mierīga! Citādi es nodarbojos ar minējumiem, kā tad īsti tur ar to RDS ir? Jā, Itālijā gan vesela rinda šādu STL raidītāju ir ar RDS.

ricards1994 wrote:

Atļaušos atbildēt, jo vienkārši dators ir pa rokai.
Šis ir STL (studio-transmitter link) raidītājs, kas signālu noraida no studijas uz apraides raidītāju. Vispār mūsu reģionā tas ir retums! Diezgan daudz tādu raidītāju arī mirušajā diapazonā ir Itālijā un Lielbritānijā. Tur gan diapazons pat nav miris, bet nemaz nebija dzimis apraidei.

73!

princ_fm
ricards1994 wrote:

Jā piekrītu 64.0 - 74.0 Mhz priekš radio apraides mums ir beidzies, tur jau atsevišķās vietās militāristi mācību sakarus izvērš. Bet radio7 šo frekvenci izmanto signāla dabūšanai no studijas līdz raidītājam, pietam - legāli.

marsinsh
Vakar pašam negribot kļuvu par interesanta signāla uztveršanas liecinieku Grin Biju pie dzelzceļnieku slimnīcas (Purvciems) (sanāca gadījums), kamēr gaidīju, aiz gara laika ieslēdzu FM uz galaxy s3 (ja kas jaunajos viedtālruņos FM čips ir nejēgā vājas kvalitātes) , pabraukāju pa stacijām ... 91.9, un dzirdu klasisko mūziku ... Pirmais bij pārsteigums, kas ta nu ... izrādās RDS uzrāda klasika ? Cik sapratu Lietuvas radio ... labu brīdi pabrīnijos, pēc tam izgāju cauri visam diapazonam, neko interesantu vairāk neatrada ...
P.S. Jā tas bij LRT OPUS no Klaipēdas Smile Topradio signāls zaudēja vienos vārtos Grin
P.P.S Tas bij ~17-18 kad gāja pāri lietusmākoņi, uz ko arī aizdoma par atstarošanos Smile

Yahoo
Vai tad kādā tālrunī FM čips ir ar labu jūtību? Tai skaitā S3?
.. Droši vien labs "prahods" ir bijis, ja ar mobīlo kaut ko tādu var uztvert..

marsinsh
Yahoo kaut vai vecais ideālais k750, kur braucot no Liepājas uz Rīgu visu laiku klausījos radio, tikai vietām nozuda stereo ...
Ā un eradio vēl viens ir uztvēris tieši to pašu signālu Smile

Yahoo
marsinsh wrote:

Yahoo kaut vai vecais ideālais k750, kur braucot no Liepājas uz Rīgu visu laiku klausījos radio, tikai vietām nozuda stereo ...
Ā un eradio vēl viens ir uztvēris tieši to pašu signālu Smile

tur jau laikam Dimzukalna raidītājs ir bijis Off.. tad jau nekāds brīnums.

Kas attiecas uz K750, tas bija labs telefons, ilgi kalpoja, bet radio liekas, ka tā arī nesanāca notestēt...
A tagadējiem FM ir tikai kā štrunta aplikācija, kas darbojas raidītāju tuvumā.. tas arī viss!

Vovanich
Gandrīz visiem tālruņiem tagad iekšā ir DSP čipi, kuriem īstenībā nav nemaz tik slikti parametri. Iekš Galaxy S2 un S3 stāv Silicon Labs SI4705, kas pēc uztveršanas parametriem ir identisks SI4734, kuru savukārt pielieto DXeriem cieņā esoši portatīvie DSP uztvērēji (piemēram TECSUN PL-310). Cita lieta antena - austiņu vads, kas reālos apstakļos nav pārāk efektīvs.

Pēdējos modeļos pielieto integrētos risinājumus - viss vienā čipā (FM, Wi-Fi, BT, GPS). Viens no tādiem brīnumiem - CG2905 ir manā S3 mini, un īpaši labu iespaidu neatstāj. Jūtība principā nav slikta, un, lai staigājot klausīties vienā austiņā, ir pietiekams, bet lai šitais s*ds atvertu stereo, viņam vajag gandrīz vai ideālu signālu, bez daudzstaru uztveršanas, (kas pilsētā ir praktiski nereāli), ar lielu SNR. Dažas stacijas vienkārši skan mono, kaut arī signāls ir spēcīgs. Deviācijas pārsniegšanu necieš, dinamisko PS nerāda (bet tas arī ir pluss, ņefig pārraidīt stacijas nosaukuma vietā hz ko). Un vai to visu var novērst softa līmenī, nav zināms. Ir daži kīniešu FM čipi (QN8075), kuriem ir tādas pašas problēmas, bet stereo atveršanas robeža nav regulējama.

Tā kā kopumā DSP ir laba lieta, bet jātestē katrs konkrēts modelis.

Jump to Forum:
Jaunākie komentāri
· Aa, 2012 gadaa. Te...
· [quote]Man te ar paz...
· Izrāvums no LSM: --...
· Man te ar paziņu bij...
· AMB (MTG) nolaida LN...
· Ghe ghe. bet ja nopi...
· Velkam ārā folija ce...
· [img]http://freefm.l...
· Pareizi ir, ka sodu ...
· Nja, 500eiri par max...