May 31 2020 19:45:00
Saules Aktivitāte
Saules Aktivitate
Draugi
People.lv Near-Space Program
Latvijas radiostaciju celjvedis
Legacy SAT - Ieskats sateltu televzijas vstur
Aktuāls Jautājums
Vai Covid-19 karantīnas laikā ir mainijušies jūsu radio klausīšanās paradumi?

Jā, klausos radio biežāk

Jā, vispār vairs neklausos

Nē, viss kā agrāk

Kas ir Covid-19 un kas ir radio?

Šodienas jubilāri:
wily
Čats
Vajadzēs gan ielogoties lai čatotu.

26-11-2018 13:42
Paldies! Wink

26-11-2018 09:36
Daudz laimes dzimšanas dienā Princ_ Smile

04-03-2018 23:52
Paldies! Godam tika atzīmēts - pagājušo nakti līdz vienpadsmitiem šodien dienā pavadīju pie uztvērēja, "neatejot no kases". 73!

04-03-2018 10:35
Rolands Strautmalis - Sveicu!

26-11-2017 23:39
Paldies Wink

26-11-2017 21:43
princ_fm, apsveicu Tavā dienā! 73!

19-10-2017 12:50
Paldies! 73!

18-10-2017 18:34
Sveiciens vārda dienā, Roland! 73! Smile

10-05-2017 09:15
Yahoo - Visu to labāko Dzimenē, un lai pietiek laika arī sakaru lietām! Priekā! Pfft

22-04-2017 12:35
Paldies par salabošanu! Varu ņemt vērā... bet nevienam no konkrētajiem video NAV ierobežojumu rādīšanai Latvijā, tā kā Tava piezīme nav gluži vietā. 73!

Ko mūsu valsts pirmais solis kosmosa izpētē nozīmē zinātniekiem?
ZiņasIdeja par pirmo Latvijas satelītu ir vismaz 10 gadus sena. Taustāmā veidā tika izstrādāts Ventspils augstskolai sadarbojoties ar Vācijas uzņēmumu ”OHB sistems”, kurā jau kopš 80—gadu beigām strādāja latvietis Indulis Kalniņš.

Sākotnējie plāni paredzēja, ka ”Venta-1” darbosies līdzīgi kā globālās pozicionēšanās sistēma. Noteiks kuģu atrašanās vietu jūrā. Gadu gaitā projekta komercializēšana tomēr atbīdīta otrajā plānā. Lielā mērā tādēļ, ka priekšā aizgājušas kompānijas ar daudz lielāku pieredzi un līdzekļiem.

Startu Latvijas pirmais satelīts piedzīvoja septiņus gadus vēlāk nekā plānots – tikai šajos Jāņos.
Iemesli ir vairāki – nesējraķetes meklējumi un apmaksa, satelīta tehniskie uzlabojumi. Signālu frekvenču saskaņošana vien aizņēma četrus gadus. 23. jūnijā no Indijas kosmodroma pavisam izplatījumā devās 30 satelītu dažādu valstu satelīti.

Atrodoties aptuveni 500 kilometru augstumā, satelīta raidītie signāli tiek uztverti ar šīm uz Ventspils augstskolas jumta izvietotajām antenām. Signāli pienāk noteiktos laikos, tos ik dienas pārskata projekta koordinators Armands Krauze ar studentiem.

Armands Krauze (projekta koordinators):
«Vienpadsmitos pēc Latvijas laika viņš bija virs mums, kad varējām sazināties. Tagad tas būs pēc pusotras stundas, bet jāņem vērā, ka arī zeme griežas un katru reizi viņš mums pāri neiet. Un te ir grafiki, kas parāda cik augstu virs horizonta viņš būs.»

Brīdī, kad satelīts no tika atdalīts no raķetes, tas izplatījumā sāka rotēt ieviešot būtiskas izmaiņas savstarpējā saziņā. Rotējot pārāk bieži mainās raidītāju pozīcija attiecībā pret zemi. Traucēta arī saules bateriju uzlāde.

Armands Krauze (projekta koordinators):
«Pirms vairākiem gadiem mums varbūt arī šķita, palaidīsim gaisā un ar to viss beigsies, būs uzvara. Tagad ir tas otrais etaps, viņam ikdienā ir jāseko, jāmēģina saprast, ko viņš dara un kā uzvedās. Ir lietas, kas strādā kā paredzēts, ir lietas, kuras nē. Satelīts īsti nesaprot, kādu komandu mēs viņam dodam. Toties automātiskā režīmā ir rezerves kanāls, kur viņš pats ik pa brīdim raida savus datus – kāda ir temperatūra, kāds ir baterijas stāvoklis, orientācija pret sauli. Tās mēs saņemam un ar to pietiek ko darīt.»

Lai arī palaistais satelīts šobrīd neļauj īstenot pilnīgi visus iecerētos plānus, kopumā projekts tiek uzskatīts par veiksmīgu. Piemēram, kāda Vācijas universitāte sava satelīta signālus joprojām nav uztvērusi.
Kopumā ”Venta-1” izmaksāja 320 000 eiro, kas segti no Izglītības ministrijas budžeta. Ieguldītā nauda strādā joprojām, jo projekts integrēts Ventspils augstskolas mācību procesā.

Ventas-1” dzīves ilgums tiek prognozēts ap sešiem gadiem. Tad satelīts pietuvosies atmosfērai un sadegs. Bet vēl pirms tam viena līdz trīs gadu periodā pārstās darboties uzstādītās baterijas, pārtraucot arī signālu raidīšanu.

Jauna satelīta būvniecība plānota netiek, tā vietā iesaistoties kopprojektā ar Igauniju.

Sadarbības ceļu nolēmis iet arī Ventspils augstskolas paspārnē esošais radioastronomijas centrs Irbenē, kas tikko parakstījis līgumu ar līdzīgu institūtu Nīderlandē.

Runa ir par jaunās paaudzes programmējamām LOFAR tipa antenām. Neliels prototips izvietots centra telpās. Īstās būs izmēros lielākas un aizņems 100 reiz 100 lielu laukumu, kurā uz kvadrātveida pamatnēm tiks izvietoti uztvērēji.

Principā tas būs liels dators, kas spēs uztvert un apstrādāt signālus, kas atrodas tālu izplatījumā, līdz ar to ir salīdzinoši vāji.

Kā stāsta radioastronomijas centra direktors, Latvijā paredzētais antenu lauks būs 52 Eiropā, un vistālāk uz Ziemeļiem esošais. Aptverot teritoriju no Nīderlandes līdz Latvijai, datiem ir daudz lielāka precizitāte.

Projekta kopējās izmaksas lēšamas teju četru miljonu eiro apmērā, kas tiek segtas no Izglītības ministrijas budžeta. Iekļaujoties LOFAR antenu tīklā radioastronomijas centrs, faktiski kļūs par daļu no globāla datu vākšanas tīkla, kas ļaus pakāpties līmeni augstāk.

Svarīgi, ka līdz ar LOFAR antenu izbūvi, savu aktualitāti nezaudēs ar šī milzīgā parabola. Vēl vairāk – paredzams, ka iegūtie dati savstarpēji tiks kombinēti un tas ļaus iegūt daudz precīzāku ainu.

Tieši tādēļ, paralēli sarunu vešanai par jaunās paaudzes antenu izbūvi, notika arī jau esošo uztvērēju atjaunošana. Šobrīd atlikusi pēdējā kārta.

Arī Latvijas satelīta ”Venta-1” rašanās lielā mērā ir saistīta ar faktu, ka pēc Padomju Savienības sabrukšanas, izdevās atjaunot radiolokatora darbību. Tā bija sākotnējā bāze, kur speciālistiem darboties.

Arī satelīta raidīto signālu uztveršana sākotnēji tika plānota tieši šeit, taču vēlāk tika deleģēta augstskolai.

AVOTS: www.skaties.lv
Ziņas birkas:
Tags: Venta-1 
Komentāri
231 #1 Minivat
on December 13 2017 17:22:37
Vispār jau Venta1 ir ''rācenis'' kurš lido kosmosā un nav vadāms no zemes. Protams, smuki aprakstot izliekās, ka viss ir štokos, bet īstenībā 320 tūkstoši izšauti vējā. Signālu tiešām satelīts noraida, bet jēgas no tā nekādas, jo zemes komandas tas neuztver un visa pārejā dārgā kuģu sekošanas tehnika tapēc nav izmantojama. Tas, ka kautkas var noiet greizi, ir tikai dabīgi, bet ne jau ventspils studenti vainīgi. Satelītu studenti vispār netika redzējuši. To, nez kapēc, pa bargu, naudu taisīja Vācijā. Kad bijusī Ventspils augstskolas rektore painteresējās, kā ir ar Venta1, viņu nometa no amata. Kautkas visā tajā nav tīri.
Pievienot komentāru
Please Login to Post a Comment.
Vērtējums
Rating is available to Members only.

Please login or register to vote.

No Ratings have been Posted.
Jaunākie komentāri
· http://46.30.42.212/...
· Ko tu ar to gribēji ...
· Jē, Zanders saņems a...
· Tas kurš iemaina brī...
· Nav ne jausmas. Varē...
· HF dipoliņš arī uzka...
· Sen bij laiks to LNT...
· Pateicos, Vladimir! 73!
· Maksimālais starojum...
· Sirsnīgs paldies! Va...
Meklētājs
Ko meklēsi:
Lietotāji Onlainā
· Guests Online: 4

· Members Online: 0

· Total Members: 304
· Newest Member: hellvag
Ielogoties
Lietotājs

Parole
Neesi vel lietotājs?
Spied šeit lai reģistrētos.

Aizmirsi paroli?
Pieprasi jaunu šeit.
Jaunākie Foto Komentāri
Nav ne jausmas. Varētu...
HF dipoliņš arī uzkari...
Pateicos, Vladimir! 73!
Maksimālais starojums ...
Sirsnīgs paldies! Varb...
Jaunākās Bildes

Eilat - Israel

Eilat - Israel

Eilat - Israel

Eilat - Israel

Wisbech Port mobile ...

Wisbech Port mobile ...

Wisbech Port mobile ...

Wisbech Port mobile ...

Wisbech Port mobile ...

Bauska - Radio TEV
Statistika
IP
IP'

Links uz mūsu baneri
HTML kods uz freefm.lv mājas lapu.

Free FM